poniedziałek, 17 czerwca 2013

Jesteśmy w czołówce!

Podczas Święta Produktu Lokalnego udało nam się zająć trzecie miejsce w kategorii kulinaria za tradycyjny barszcz biały z kartoflami w mundurkach. Nie było łatwo gdyż do rywalizacji stanęło w sumie 18 dań. Dlatego też bardzo cieszymy się z tego sukcesu!



Relacja ze strony organizatora - LGD Owocowy Szlak:
Było ludowo, wesoło, kolorowo i tradycyjnie. To co nowoczesne zostawiliśmy za bramami parku miejskiego. Nie brakowało uśmiechu, muzyki, pięknych strojów ludowych i babcinej kuchni. Świętowaliśmy dumni z naszego dziedzictwa i tradycji. Okazało się, że nie tylko starsze osoby były zainteresowane występami zespołów folkowych, lokalnym rękodziełem i dawną kuchnią. Każdy znalazł coś dla siebie i swoją obecnością potwierdził, iż nasz teren jest wizytówką kultury ludowej.

Zorganizowane po raz pierwszy przez LGD „Owocowy Szlak” Święto cieszyło się kilkutysięcznym zainteresowaniem. Założeniem wydarzenia było wzmocnienie więzi społeczności lokalnej z tradycjami kulinarnymi, śpiewaczymi i rękodzielniczymi terenu działania LGD oraz promocja dziedzictwa kulturowego. Impreza była doskonałym sposobem na zapoznanie się z historią i kulturą ludową regionu jak też na rozsmakowanie się w potrawach, które gościły na stołach naszych dziadów.  Podczas wydarzenia rozstrzygnięto konkursy na najlepszy produkt lokalny w kategorii rękodzieło i kulinaria oraz wyłoniono najlepszą przyśpiewkę ludową. W konkursach wzięły udział osoby indywidualne, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, firmy oraz zespoły i kapele ludowe. Komisje miały pełne ręce pracy bowiem wybór tego co lokalne, związane z regionem, tradycyjne i dobre był bardo trudny. Już po zgłoszeniach było widać, że teren LGD „Owocowy Szlak” obfituje w bogate rękodzieło i liczne przysmaki tradycyjne.
I tak w ramach kategorii najlepszy produkt lokalny - kulinaria (firmy) komisja przyznała: I miejsce Grzegorzowi Maryniowskiemu F.H.U. BIOGRIM za naturalny sok jabłkowy z aronią i burakiem, II miejsce zajęła Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Opolu Lubelskim za twaróg półtłusty Klinek natomiast III miejsce przypadło Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu „SCH” w Opolu Lubelskim za szynkę wiejską. W kategorii przyznano wyróżnienie dla Gospodarstwa Rybackiego Pstrąg Pustelnia – Anna Pyć za wędzone dzwonka z karpia z Pustelni. W konkursie udział brały również stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich oraz osoby fizyczne. Członkowie komisji uznali iż, I miejsce otrzymuje Koło Gospodyń Wiejskich z Karczmisk za kaszę jaglaną z grochem, II miejsce uzyskuje Stowarzyszenie Kobiet „Rogowianki” za boszcz na zakwasie oraz III miejsce przypadło dla Stowarzyszenia Kobiet „Łaziszczanki” za barszcz biały z kartoflami w mundurkach. Dodatkowo Komisja wyróżniła Panią Krystynę Sadowską za likier z czarnej porzeczki, Koło Gospodyń Wiejskich „Wrzelowianki” za pierogi ziemniaczane oraz Koło Gospodyń Wiejskich  z Józefowa n/Wisłą za kulebiak z kapustą i grzybami.
Większość z nagrodzonych potraw i produktów pochodzi ze stołów naszych babć i do dziś wytwarzane są metodą tradycyjną. Zasługują więc na rejestrację na liście Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz