Dwunaste już spotkanie, tym razem pod hasłem „Ja i sąsiedztwo/społeczność/samorząd” otworzyli Piotr Szczepański z Fundacji Wspomagania Wsi, Krzysztof Margol z Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA i Radosław Jasiński z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Tegorocznym partnerem spotkania jest także Fundacja im. Stefana Batorego, w imieniu której głos zabrała Joanna Załuska. Większość omawianych w tym roku zagadnień upowszechnianych jest w ramach ogólnopolskiej akcji „Masz głos, masz wybór”, zorganizowanej przez Fundację.
W tym roku skupiamy się przestrzeni pomiędzy samorządem a „poszczególnym” obywatelem.Celem spotkania jest pokazanie jak zaangażowanie mieszkańców – członków wspólnoty lokalnej – obywateli w sprawy publiczne przyczynia się do poprawy jakości życia (i sprawia, że dana wspólnota rozwija się lepiej). Zajmiemy się zagadnieniami takimi jak: rola radnych, komunikacja obywateli z władzami samorządowymi oraz rola organizacji społecznych w tej komunikacji, dostęp do informacji publicznej czy konstruktywny potencjał tkwiący w sytuacjach konfliktowych. Pokażemy, jakie mechanizmy zawarte w obowiązującym w prawie mogą wykorzystać obywatele, by uczynić głos słyszalnym, by mieć wpływ na decyzje lokalnych władz.
Wykład inauguracyjny wygłosili Ludwika i Henryk Wujec. Jak powiedział Henryk Wujec tylko w relacjach „ja i sąsiedztwo”, „ja i społeczność”, „ja i samorząd” (a także w relacjach rodzinnych) możemy być bogatsi i poznawać wartości, kształtować się, a także mieć wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Wspólnoty, tworzące się często spontanicznie należy z najwyższą starannością pielęgnować. O takiej nieformalnej wspólnocie stworzonej w 1976 roku, która dała potem początek Komitetowi Obrony Robotników, opowiedziała Ludwika Wujec.
Po przerwie głos na temat budżetu obywatelskiego (czyli funduszu sołeckiego) zabrał Szymon Osowski, prawnik z Watchdog Polska (dawniej Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich), który przedstawił strukturę wydatków z funduszy sołeckich w 2012 roku. W zeszłym roku 36% funduszy sołeckich wydano na transport i łączność, 25% poświęconych zostało na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Następnie 14% na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska, 6% na bezpieczeństwo publiczne. Wydatki z funduszy sołeckich rosną z roku na rok. Warto, by społeczności lokalne uświadomiły sobie, że fundusz sołecki to ich pieniądze, o których podejmują niepodważalną decyzję. Niezbędne jest, by społeczności wiedziały o warunkach koniecznych do wykorzystania funduszu, by ich działania nie zostały zanegowane przez gminę.
Następnie głos w imieniu wójtów zabrał Marek Klara, wójt podkarpackiej gminy Miejsce Piastowe, a jednocześnie jeden z założycieli Stowarzyszenia Miłośników Wsi Rogi. Marek Klara po raz pierwszy wybrany na wójta został w 2006 roku jako jeden z najmłodszych włodarzy w Polsce. W swojej wypowiedzi przedstawił dochody i wydatki swojej gminy a także zarządzanie funduszem sołeckim i współpracę z organizacjami pozarządowymi. Po dwóch wystąpieniach rozpoczęła się dyskusja ze słuchaczami wystąpień: "czy fundusz sołecki zmienił coś w moim sołectwie? Jeśli tak, co?". Opinie na temat funduszy są bardzo podzielone: głos zabrali sołtysi, radni a także przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Organizatorami spotkania są Fundacja Wspomagania Wsi i Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.
Spotkanie współfinansowane jest przez Fundację Wspomagania Wsi i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
Spotkanie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta RP
Autor: Magdalena Kowalczyk/ www.witrynawiejska.pl
Fotografie: Krzysztof Wierzbicki
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz