Na rozpoczęcie imprezy wszyscy przedstawiciele obiektów Ekomuzeum zostali zaproszeni na scenę, gdzie otrzymali pamiątkowe odznaki, które może otrzymać również każdy turysta, po zwiedzeniu wszystkich punktów na szlaku Ekomuzeum Lubelszczyzny i zebraniu pieczęci do paszportu.
Uczestnicy imprezy mogli nacieszyć oko, ucho oraz podniebienie. Na scenie wystąpiły zespoły śpiewacze – Zespół Ludowy „Powiśle” z Łazisk, Zespół Ludowy im. Zofii Madejek „Kalina” z Puszna Godowskiego oraz Kapela Ludowa z Prawiednik. Imprezę uświetnił występ Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego „Powiśloki” z Opola Lubelskiego, który w barwnych strojach zaprezentował swój repertuar. Na scenie pojawił się również akcent humorystyczny w postaci występu Grupy Teatralnej „Pokolenie” z Opola Lubelskiego.
Na stoiskach można było dostać paszporty turystyczne i zapoznać się z ofertą Ekomuzeum Lubelszczyzny podziwiając m.in. przedmioty kowalskie, zabawki i czapki wykonane na szydełku oraz inne rękodzieło. Smakosze mogli spróbować miodu oraz świeżo wypiekanych bułeczek czy wędzonych pstrągów. Każdy mógł również skosztować wojskowej kaszy prosto z ogniska, przygotowanej przez Stowarzyszenie „Nasza Historia”.
Główną atrakcją imprezy była możliwość wzięcia udziału w warsztatach z rękodzieła i tradycyjnego rzemiosła. Każdy własnoręcznie mógł wykonać drewnianą zabawkę czy gliniane naczynie. Piekarnia Tadeusz Zubrzycki specjalnie dla najmłodszych przygotowała specjalne ordery, które były wręczane za udział w warsztatach piekarskich. Ponadto odbyły się warsztaty z ceramiki, wytwarzania materiałowych zabawek, malowania, wykonywania kwiatów z bibuły i krepiny oraz haftowania.
Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Twórczej (SWAT) przygotowało wystawę „Gdzie dwóch światów spotykają się drogi” w Muzeum Multimedialnym w Opolu Lubelskim.
Oferta Ekomuzeum Lubelszczyzny cieszy się dużym zainteresowaniem może właśnie dlatego, że jest to niezwykłe muzeum, gdzie turysta czuje wszystkimi zmysłami dziedzictwo naszego regionu i przyczynia się do ocalenia tradycji.
źródło: LGD "Owocowy Szlak"