poniedziałek, 30 września 2013

Ekomuzeum Lubelszczyzny w Opolu Lubelskim

Impreza wieńcząca promocję projektu "Ekomuzeum Lubelszczyzny - Żywa Tradycja" odbyła się 29 września w Opolu Lubelskim. Na Skwerze Miejskim gościli wystawcy z terenu partnerskich lokalnych grup działania, prezentując swoją ofertę na stoiskach wystawienniczych. Wśród nich również Panie z naszego stowarzyszenia.

Na rozpoczęcie imprezy wszyscy przedstawiciele obiektów Ekomuzeum zostali zaproszeni na scenę, gdzie otrzymali pamiątkowe odznaki, które może otrzymać również każdy turysta, po zwiedzeniu wszystkich punktów na szlaku Ekomuzeum Lubelszczyzny i zebraniu pieczęci do paszportu.

Uczestnicy imprezy mogli nacieszyć oko, ucho oraz podniebienie. Na scenie wystąpiły zespoły śpiewacze – Zespół Ludowy „Powiśle” z Łazisk, Zespół Ludowy im. Zofii Madejek „Kalina” z Puszna Godowskiego oraz Kapela Ludowa z Prawiednik. Imprezę uświetnił występ Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego „Powiśloki” z Opola Lubelskiego, który w barwnych strojach zaprezentował swój repertuar. Na scenie pojawił się również akcent humorystyczny w postaci występu Grupy Teatralnej „Pokolenie” z Opola Lubelskiego.
Na stoiskach można było dostać paszporty turystyczne i zapoznać się z ofertą Ekomuzeum Lubelszczyzny podziwiając m.in. przedmioty kowalskie, zabawki i czapki wykonane na szydełku oraz inne rękodzieło. Smakosze mogli spróbować miodu oraz świeżo wypiekanych bułeczek czy wędzonych pstrągów. Każdy mógł również skosztować wojskowej kaszy prosto z ogniska, przygotowanej przez Stowarzyszenie „Nasza Historia”.

Główną atrakcją imprezy była możliwość wzięcia udziału w warsztatach z rękodzieła i tradycyjnego rzemiosła. Każdy własnoręcznie mógł wykonać drewnianą zabawkę czy gliniane naczynie. Piekarnia Tadeusz Zubrzycki specjalnie dla najmłodszych przygotowała specjalne ordery, które były wręczane za udział w warsztatach piekarskich. Ponadto odbyły się warsztaty z ceramiki, wytwarzania materiałowych zabawek, malowania, wykonywania kwiatów z bibuły i krepiny oraz haftowania.

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Twórczej (SWAT) przygotowało wystawę „Gdzie dwóch światów spotykają się drogi” w Muzeum Multimedialnym w Opolu Lubelskim.

Oferta Ekomuzeum Lubelszczyzny cieszy się dużym zainteresowaniem może właśnie dlatego, że jest to niezwykłe muzeum, gdzie turysta czuje wszystkimi zmysłami dziedzictwo naszego regionu i przyczynia się do ocalenia tradycji.

źródło: LGD "Owocowy Szlak"






czwartek, 26 września 2013

Impreza promująca "Ekomuzeum Lubelszczyzny - Żywa Tradycja" z udziałem "Łaziszczanek"

Wszystkich pragnących zapoznać się z ofertą Ekomuzeum Lubelszczyzny, zapraszamy na  imprezę wieńczącą promocję projektu "Ekomuzeum Lubelszczyzny  - Żywa Tradycja" 29 września, godz. 13:00 - Skwer Miejski w Opolu Lubelskim. Na stoiskach zaprezentuje się 31 obiektów kultywujących tradycyjne rzemiosło i ginące zawody, w tym również nasze Stowarzyszenie.

Główną atrakcją będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach z rękodzieła i tradycyjnego rzemiosła. W programie między innymi warsztaty ceramiczne, rzeźbienia w drewnie, ubijania masła wraz z degustacją, warsztaty florystyczne i inne. Na scenie wystąpią lokalne zespoły ludowe oraz Grupa Teatralna "Pokolenie" z Opola Lubelskiego. 



http://www.youtube.com/watch?v=KeJoFZ2W8UU

wtorek, 24 września 2013

Jedziemy na IV Kongres Kobiet Lubelszczyzny

Już w najbliższą sobotę 28 września przedstawicielki naszego Stowarzyszenia wezmą udział w IV Kongresie Kobiet Lubelszczyzny.  Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania będzie „Równowaga”.


PROGRAM KONGRESU:
09.00 – 09.30
rejestracja uczestniczek i uczestników Kongresu
09.30 – 10.00
prowadzenie: Anna Dąbrowska, TVP Lublin
Chór LaMusica
powitanie:  Henryka Strojnowska, Joanna Mucha
10.00 – 10.45
WYKŁAD WPROWADZAJĄCY
KOBIETY RAZEM: WSPÓŁPRACA, SOLIDARNOŚĆ I WZAJEMNA POMOC

Lena Kolarska – Bobińska
10.45 – 11.00
prezentacja Stowarzyszenia Kongres Kobiet: Katarzyna Zwolak
11.00 – 12.00
PANEL GŁÓWNY:
SIŁA KOBIET – RÓWNOWAGA: W ŻYCIU, W RODZINIE, W POLITYCE, W BIZNESIE, …

Prowadzenie: Henryka Strojnowska
Goście: Ewa Rumińska-Zimny, Małgorzata Fuszara, Piotr Pacewicz, Barbara Smoczyńska
12.00 – 12.30
POKAZ MODY
LUBELSKIE PROJEKTANTKI – LUBELSKIE MARKI

Prowadzenie: Renata Agnieszka Chmielewska
12.30– 14.00
STREFA KOBIET:
  • „Kongresowe przedszkole” – strefa rodzic-dziecko czynna przez cały czas trwania Kongresu
  • Jak wydobyć kobiece piękno?
    Prowadzenie: Agnieszka Krawiec, Radio Lublin
  • Wojewódzki Urząd Pracy – prezentacja i warsztaty z doradcami zawodowymi:
    - Bądź atrakcyjna na rynku pracy
    Prowadzenie: Iwona Siwek-Sulowska
    - Krok do biznesu
    Prowadzenie:  Mariusz Wiktorowicz
    - Kim będę jak dorosnę, rola rodziny w planowaniu kariery zawodowej
    Prowadzenie: Karolina Glińska-Ładosz
  • Park Kobiet: prezentacje ciekawych osób, inicjatyw, instytucji
    Prowadzenie: Karolina Ławicka
  • Loteria fantowa z nagrodami
  • Pokaz samoobrony dla kobiet – KLUB K1
14.00 – 15.30
PANELE DYSKUSYJNE – WARSZTATY
SPOTKANIA RÓWNOLEGŁE
PANEL PIERWSZY:Równowaga w rodzinie – rodzina patchworkowa
Prowadzenie: Aleksandra Warmińska
PANEL DRUGI: Przedsiębiorczość kobiet
Prowadzenie: Agnieszka Kusa-Malec
PANEL TRZECI: Kobiety w przestrzeni publicznej
Prowadzenie: Ewa Jachim
WARSZTAT: work-life balance
Prowadzenie: Kamila Kruk
WARSZTAT: samoobrona dla kobiet
Prowadzenie: Klub K1
WARSZTAT: nordic walking
Prowadzenie: Marzena Skibińska-Sobczuk
15.30 – 16.00
PRZERWA
16.00 – 16.20
PODSUMOWANIE: Justyna Syroka
16.20 – 16.50
Uroczyste wręczenie statuetek IV Kongresu Kobiet
16.50 – 17.30
Zakończenie Loteria fantowa z nagrodami

poniedziałek, 9 września 2013

„Jacek, placek na oleju!" czyli festyn rodzinny we Wrzelowcu

„Jacek, placek na oleju! Mama krzyczy: Stój, złodzieju!” – nie tylko chłopcy o imieniu Jacek znają tą rymowankę, ale mało kto wie, że zarówno ten wierszyk, jak i drugie zawołanie: „Święty Jacku z pierogami” mają związek ze świętym Jackiem Odrowążem. Jest taka legenda, że po najeździe Mongołów, kiedy w Polsce panowała wielka bieda, brat Jacek nie zostawił potrzebujących bez pomocy. Karmił głodnych pierogami, które sprowadził z Kijowa. I na dodatek przyrządził je według własnego pomysłu. A Jacek Placek? Podobno dawniej pierogi były nazywane plackami i musiały być smażone na oleju, a że placek rymuje się z Jackiem…

Tą legendę i przepisy na tradycyjne pierogi mógł poznać każdy kto wziął udział w festynie rodzinnym we Wrzelowcu w minioną niedzielę. Można było także spróbować tradycyjnych pierogów przygotowanych przez panie z pięciu grup z terenu LGD: Stowarzyszenie Kobiet „Łaziszczanki”, Stowarzyszenie Kobiet „Rogowianki”, Stowarzyszenie Kobiet Poniatowej Kolonii „Szumiące Topole”, Koło Gospodyń Wiejskich z Józefowa nad Wisłą, Koło Gospodyń Wiejskich z Karczmisk. Przygotowane pierogi oceniła komisja konkursowa. Zwyciężczyniom i uczestniczkom konkursu nagrody wręczył Prezes Lokalnej Grupy Działania "Owocowy Szlak" - Pan Dariusz Wróbel.

info i zdjęcia: http://lgdowocowyszlak.pl