środa, 19 grudnia 2012

Dostaliśmy dotację na Pożyteczne Ferie 2013

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że złożony przez nas wniosek grantowy do Fundacji Wspomagania Wsi na konkurs "Pożyteczne ferie 2013" został zakwalifikowany do dofinansowania. Dzięki temu przez całe ferie dzieciaki z Łazisk i okolicy będą miały zorganizowane zajęcia zgodnie z tematem "Ferie z sąsiadem?Świetnym przykładem!". W programie znajdą się m.in. ciekawe spotkania, wspólne gotowanie, gry, zabawy i konkursy. Szczegóły dotyczące realizacji i przebiegu projektu będą pojawiały się na bieżąco na naszym blogu.

poniedziałek, 3 grudnia 2012

Warsztaty "Rękodzieło ludowe"

W pierwszy weekend grudnia uczestniczyłyśmy w warsztatach z rękodzieła ludowego zorganizowanych przez LGD "Owocowy Szlak". Odbyły się one w Wólce Polanowskiej. Prowadziła je Pani Małgorzata Urban - Prezes Klubu Twórców Ludowych i Rękodzieła w Kazimierzu Dolnym. Poniżej relacja zdjęciowa.







piątek, 30 listopada 2012

Mamy swoje biuro!

Miło nam poinformować, że wraz z końcem listopada otrzymałyśmy miejsce na biuro dla naszej organizacji. Od 1 grudnia nasz lokal mieści się w budynku Gimnazjum im. J. Kochanowskiego w Łaziskach. Do dyspozycji mamy dwa pomieszczenia z oddzielnym wejściem.

Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować za wsparcie i wyrozumiałość Wójtowi Gminy Łaziska - p.Zygmuntowi Pyciowi i Dyrektorowi Gimnazjum - p. Zbigniewowi Jackowskiemu  oraz Prezesowi Gminnej Spółdzielni za przekazane wyposażenie.

sobota, 17 listopada 2012

III Kongres Kobiet Lubelszczyzny


Dnia 17 listopada w Lublinie odbył się III Kongres Kobiet Lubelszczyzny. Udział w nim wzięło ok. 600 Pań aktywnie działających w swoich środowiskach lokalnych. W tym m.in. członkinie Stowarzyszenia „Łaziszczanki” – co ciekawe jedna z nas wylosowała podczas Kongresu nagrodę główną – wyjazd do Brukseli.
Wśród gości znalazła się minister sportu Joanna Mucha i pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska – Rajewicz.
- W kongresie brały udział panie reprezentujące różne środowiska: naukę, biznes, działalność społeczną czy politykę – mówi Justyna Syroka, szefowa komitetu organizacyjnego.
Dlatego w ramach Kongresu Kobiet Lubelszczyzny odbyły się dyskusje panelowe dotyczące wymiany międzypokoleniowej, równości, biznesu prowadzonego przez kobiety czy wyzwań w różnych sferach życia publicznego. Prócz dyskusji przewidziano dodatkowe atrakcje jak… trzypokoleniowy pokaz mody. W roli modelek wystapiły m. in. bizneswoman Beata Gorajek, aktorka Alicja Jachiewicz, dziennikarka telewizyjna Małgorzata Sienicka czy dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublina, Ewa Dumkiewicz-Sprawka z córką Hanią.
Pokaz mody przygotowała stylistka Renata Chmielewska. W programie nie zabrakło też warsztatów nordic walking, pokazów filmów i występu mistrza freestyle’u – Tomasza Dymka, czyli rapera Dolara.


źródło: Radio Lublin/fot. joannamucha.pl

sobota, 15 września 2012

Byłyśmy na IV Kongresie Kobiet

IV Kongres Kobiet odbył się w dniach 14-15 września 2012 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Uczestniczyły w nim członkinie naszego Stowarzyszenia oraz mieszkanki naszej gminy. Bardzo dziękujemy za chęć udziału i poszerzania swoich życiowych horyzontów.


POSTULATY IV KONGRESU KOBIET


Mamy ciągle kilkaset postulatów! Niemal wszystkie nie są realizowane, dlatego też:

1. Domagamy się stworzenia i finansowania sieci wiejskich centrów edukacyjno-kulturowych.
2. Domagamy się instytucjonalnej opieki nad małymi dziećmi oraz promocji równego udziału obojga rodziców w opiece i wychowaniu.
3. Domagamy się szybkiej i bez żadnych zastrzeżeń ratyfikacji Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania  i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.
4. Domagamy się szybkiego wprowadzenia parytetu i przemienności płci na listach wyborczych.
5. Domagamy się czterdziestoprocentowych kwot w zarządach i radach nadzorczych spółek publicznych, zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej.
6. Domagamy się (nieustannie) eliminacji stereotypów płci w programach i podręcznikach oraz aktywizacji społecznej  i równościowej dziewcząt.
7. Domagamy się skutecznych działań monitorujących, edukacyjnych i, przede wszystkim, legislacyjnych na rzecz wyrównania płac kobiet i mężczyzn.
8. Domagamy się (nieustannie i stanowczo) uznania pełnego prawa do decydowania o swoim życiu (a więc liberalizacji ustawy aborcyjnej, refundowanego zapłodnienia in vitro, bezpłatnej antykoncepcji, edukacji seksualnej w szkołach).
9. Domagamy się szybkiego urzeczywistnienia zapisów konwencji  o prawach osób niepełnosprawnych (oraz przypisania zasiłku pielęgnacyjnego do osoby niepełnosprawnej a nie do jej opiekuna).
10. Domagamy się – w związku z podniesieniem wieku emerytalnego – skutecznych programów aktywizacji zawodowej kobiet.







niedziela, 19 sierpnia 2012

Nadeszła chwila na pstrąga z grilla

Impreza pod nazwą Teraz Pstrąg – szanty i ryby w Opolu Lubelskim odbyła się 19 sierpnia 2012 roku na kąpielisku miejskim w Opolu Lubelskim.W programie, oprócz grillowanego pstrąga odbyły się zawody wędkarskie, konkurs kulinarny, gry i zabawy dla dzieci, kula zorba, kajaki, sprzęt wodny, finał turnieju siatkówki plażowej oraz koncerty muzyki szanty w wykonaniu Sławomira Stefaniaka, Kapeli Spod Stołu i weteranów tego gatunku – zespołu Cztery Refy.Panie ze Stowarzyszenia „Łaziszczanki”, podczas imprezy zaprezentowały swój pomysł na potrawę z pstrąga, za którą zajęły III miejsce.









poniedziałek, 13 sierpnia 2012

I Piknik Sąsiedzki już za nami


12 sierpnia 2012 r. w Łaziskach odbył się Piknik Sąsiedzki, zorganizowany przez nasze Stowarzyszenie przy współpracy z OSP i GBiDK. Zgodnie z programem było wspólne grillowanie, rodzinne gry i zabawy, konkurs kulinarny „Słodkie Smaki Sąsiedztwa”, występ zespołu „Powiśle”, loteria fantowa, malowanie buziek, ubieranie drzewa, mecz piłki nożnej i różne dodatkowe atrakcje m.in. dmuchana zjeżdżalnia. Spotkanie trwało do wieczora.









poniedziałek, 2 lipca 2012

IV Forum Kobiet Aktywnych z naszym udziałem


Byłyśmy w Sawinie, w powiecie chełmskim gdzie odbyło się IV Forum Kobiet Aktywnych. Patronem honorowym wydarzenia była Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Równych Szans „Bona Fides” z Lublina.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 1200 kobiet z Lubelszczyzny, w tym Panie z terenu naszej gminy. Były to członkinie naszego Stowarzyszenia, wśród nich Karolina Suska, która została laureatką konkursu Kobieta Aktywna Lubelszczyzny 2012 roku, w kategorii Autorka Inicjatyw Społecznych.
Podczas Forum odbyły się liczne występy, dyskusje, warsztaty edukacyjne, a także degustacje potraw regionalnych. Spotkanie umożliwiało wymianę doświadczeń, pomysłów i inspiracji, które miejmy nadzieję będą dla nas wyzwaniem już w najbliższym czasie.
Teraz przed nami IV Kongres Kobiet, który już we wrześniu odbędzie się w Warszawie.

piątek, 30 marca 2012

Filar naszej pracy

Dziś prezentujemy treść statutu, na którym opiera się działalność naszej organizacji. Będzie on stanowił filar naszej pracy i podejmowanych działań. Przygotowując jego treść w całości opierałyśmy się na potrzebach i wyzwaniach, które są i mogą pojawić się w naszej społeczności lokalnej.

STATUT STOWARZYSZENIA KOBIET "ŁAZISZCZANKI"

ROZDZIAŁ I.
POSTANOWENIA OGÓLNE

§ 1
1.Stowarzyszenie Kobiet „Łaziszczanki'' zwane dalej "Stowarzyszeniem" działa na podstawie Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989r. Prawo o Stowarzyszeniach ( Dz. U. Nr 20 poz. 104 z późniejszymi zmianami) oraz niniejszego Statutu.
2. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.
3.Stowarzyszenie jest powołane na czas nieokreślony.
4. Nazwa Stowarzyszenia jest prawnie zastrzeżona.

§2
1.Siedzibą Stowarzyszenia jest miejscowość Łaziska
2.Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej.
3.Dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenie może prowadzić również działalność poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej, zgodnie z prawem miejscowym.

§3
Stowarzyszenie opiera swą działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.

§4
Stowarzyszenie może używać odznak i pieczęci uzupełnionych w miarę potrzeby danymi osobowymi i adresowymi.

§5
1.Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o tym samym lub podobnym profilu działania, jeśli nie narusza to zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, których Polska jest stroną.         
2. O przystąpieniu do organizacji, o których mowa w pkt. 1 bądź wystąpieniu z nich decyduje Walne Zgromadzenie Członów zwykłą większością głosów członków zwyczajnych biorących udział w Walnym Zgromadzeniu Członków.

ROZDZIAŁ II.
CELE I SPOSOBY DZIAŁANIA

§6
Celem Stowarzyszenia jest:
1. Aktywizacja i promowanie kobiet w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym,
2. Działanie na rzecz podnoszenia kwalifikacji kobiet w celu uzyskania alternatywnych źródeł dochodu,
3. Podejmowania działań integrujących kobiety z różnych środowisk,
4. Praca na rzecz integracji pokoleń,
5. Reprezentowanie interesantów kobiet i ich rodzin, podejmowanie działań na rzecz poprawy sytuacji społeczno-ekonomicznej i zawodowej kobiet z różnych środowisk i ich rodzin,
6. Propagowanie i pielęgnacja tradycji regionalnych,
7. Podejmowanie i wspieranie działań promujących profilaktykę zdrowotną,
8. Podejmowanie i wspieranie działań w zakresie zwalczania patologii,
9. Podejmowanie i wspieranie działań na rzecz osób niepełnosprawnych,
10. Podejmowanie i wspieranie działań promujących rozwój turystyki i agroturystyki,
11. Prowadzenie akcji charytatywnych na rzecz społeczeństwa gminy Łaziska.
12. Podejmowanie działań na rzecz aktywizacji gospodarczej kobiet, tworzenie miejsc pracy i przeciwdziałanie bezrobocia,
13. Prowadzenie różnych form działalności edukacyjnej, szkoleniowej, instruktarzowej, warsztatowej i seminaryjnej, muzyczno-rozrywkowej,
14. Praca na rzecz dzieci i młodzieży z terenu gminy Łaziska i współpraca z nimi,
15.Współpraca z nieformalnymi organizacjami pozarządowymi,
16. Organizacja i koordynacja imprez okolicznościowych  i innych o zasięgu gminnym, powiatowym i regionalnym,
17.Podejmowanie inicjatywy w społecznych w zakresie rozwoju życia kulturalnego i innych przejawów życia mieszkańców Łazisk,
18.Udzielanie się w organizowaniu wystaw, wernisaży, dorobku artystycznego twórców nie tylko ludowych,
19. Sprawowanie opieki nad zabytkami i miejscami pamięci narodowej,
20. Współpraca na rzecz wspierania działalności świetlic wiejskich, środowiskowych i terapeutyczno - wychowawczych z terenu gminy Łaziska

§7
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez następujące formy działań, a w szczególności:
1. Współpraca i wzajemna pomoc członków Stowarzyszenia,
2. Współpraca z organami władzy, administracji publicznej, organizacjami społecznymi i zawodowymi, środowiskami i opiniotwórczymi,
3.  Współpraca z osobami i instytucjami w zakresie zbierania informacji i wymiana doświadczeń w dziedzinach związanych z działalnością stowarzyszenia,
4. Prowadzenia działalności integrującej członków  Stowarzyszenia poprzez aktywność kulturalna, rekreacyjną i towarzyską,
5. Organizowanie konferencji, sympozjów, seminariów i spotkań tematycznych również w wymiarze międzynarodowym,
6. Działalność kulturalno-oświatową wspierająca realizację celów Stowarzyszenia,
7. Realizacja i udział w programach krajowych  i międzynarodowych obejmujących cele statutowe,
8. Udzielanie pomocy materialnej, prawnej, pedagogiczne, psychologicznej kobietom i ich rodzinom,
9. Organizowanie kiermaszy, spotkań, i innych imprez i przedsięwzięć charytatywnych  dla wszystkich mieszkańców gminy,
10. Organizowanie szkoleń i kursów podwyższających kwalifikacje kobiet,
11. Podejmowanie i wspieranie działań zmierzających do powstawania przedsięwzięć gospodarczych,
12. Organizowanie wystaw i pokazów z zakresu rękodzieła ludowego i zanikającego rzemiosła,
13. Podejmowanie innych działań zmierzających do  realizacji zadań statutowych.

§8
Stowarzyszenie w celu realizacji celów statutowych może prowadzić działalność gospodarczą zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.


ROZDZIAŁ III.
CZŁONKOWIE, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI

§ 9
Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne.

§ 10
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
1) członków zwyczajnych,
2) członków wspierających.
3) członków honorowych.

§ 11
1. Członkiem zwyczajnym i honorowym może być osoba fizyczna (obywatel polski lub cudzoziemiec) posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiona praw publicznych, akceptująca statutowe cele Stowarzyszenia.
2. Kandydat na członka zwyczajnego, aby zostać przyjęty w poczet członków Stowarzyszenia musi mieć rekomendację dwóch osób - członków Stowarzyszenia.
3. Członkostwo Stowarzyszenia nabywa się przez przyjęcie kandydatury przez Zarząd Stowarzyszenia zwykłą większością głosów w drodze uchwały.
4. Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna ( polska lub cudzoziemiec) zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która zadeklarowała na jego rzecz pomoc niematerialną lub materialną. Osoba prawna może działać w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.
5. Członkiem honorowym może być osoba fizyczna, która wniosła znaczący wkład w rozwój idei Stowarzyszenia.
6. Członków zwyczajnych i wspierających Stowarzyszenie przyjmuje w drodze uchwały Zarządu na podstawie pisemnej deklaracji.

§ 12
Członek zwyczajny ma prawo do:
1. Czynne i bierne prawo wyborcze do władz Stowarzyszenia,
2. Uczestniczenia w zebraniach, odczytach, konferencjach, sympozjach itp. organizowanych przez władze Stowarzyszenia,
3. Zgłaszania opinii, wniosków i postulatów pod adresem władz Stowarzyszenia,
4. Korzystania z urządzeń, świadczeń i pomocy Stowarzyszenia,
5. Członkowie w liczbie min. 5 mają prawo zaskarżania, do Walnego Zgromadzenia Członków, uchwały Zarządu Stowarzyszenia o skreśleniu z listy członków i wykluczeniu ze Stowarzyszenia.

§ 15
Członek zwyczajny obowiązany jest do:
1. Aktywnego uczestniczenia w pracach i realizacji celów Stowarzyszenia,
2. Przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia,
3. Regularnego opłacania składek.

§ 13
1. Członek wspierający i honorowy z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego, posiada prawa określone w § 12 pkt. 2-5.
2. Członek wspierający jest obowiązany do regularnego wywiązywania się z deklarowanych świadczeń oraz przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia.
3. Członek wspierający poprzez swoich przedstawicieli i członek honorowy może uczestniczyć w pracach Walnego Zgromadzenia.
5. Członek honorowy jest zwolniony z obowiązku płacenia składek członkowskich.
6. Członek honorowy jest zobowiązany do przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia.                        

§ 14
Członkostwo Stowarzyszenia ustaje na skutek:
1. Dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia, zgłaszanej na piśmie Zarządowi po uprzednim uregulowaniu składek członkowskich i innych zobowiązań wynikających z członkostwa w Stowarzyszeniu,
2. Śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego,
3. Skreślenia z listy członków z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich lub innych zobowiązań, przez okres przekraczający dwanaście miesięcy,
4. Wykluczenia ze Stowarzyszenia na skutek prawomocnego orzeczenia Zarządu, w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia zasad statutowych, nieprzestrzegania postanowień, uchwał i regulaminów,
5. Wykluczenia w wyniku prawomocnego orzeczenia sadu powszechnego, orzekającego karę dodatkową w postaci pozbawienia praw publicznych,
6. Pozbawienia członkostwa honorowego, w wyniku uchwały władzy Stowarzyszenia, które członkostwo nadała.

§15
W przypadkach określonych w § 14 pkt 1-5 orzeka Zarząd, i jest zobowiązany zawiadomić członka o skreśleniu lub wykluczeniu, podając przyczyny skreślenia lub wykluczenia, wskazując na prawo wniesienia odwołania do Walnego Zgromadzenia, w terminie 7 dni, od daty doręczenia stosownej uchwały lub orzeczenia. Nie zawiadamia się w przypadku śmierci członka.

§ 16
Do osób, którym odmówiono prawa członkostwa stosuje się odpowiednio zasady określone w § 15.

ROZDZIAŁ IV.
WŁADZE STOWARZYSZENIA

§ 17
 Władzami Stowarzyszenia są:
1) Walne Zgromadzenie Członków
2) Zarząd
3) Komisja Rewizyjna

§ 18
1. Kadencja wszystkich władz Stowarzyszenia trwa 5 lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu podczas Walnego Zgromadzenia. Wybór władz Stowarzyszenia następuje spośród nieograniczonej liczby kandydatów.
2. Uchwały władz Stowarzyszenia, jeżeli statut nie stanowi inaczej podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności, co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych członków. Zgromadzeni mogą uchwalić głosowanie tajne.

§ 19
W przypadku ustąpienia, wykluczenia lub śmierci członka władz Stowarzyszenia w trakcie kadencji, władzom tym przysługuje prawo kooptacji z tym, że liczba osób dokooptowanych nie może przekraczać 1/3 liczby członków pochodzących z wyboru.

WALNE ZGROMADZENIE

§ 20
1. Walne Zgromadzenie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
2. Uchwały walnego zgromadzenia podejmowane są zwykłą większością głosów, w pierwszym terminie - w obecności, co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, w drugim - bez względu na liczbę obecnych. Uchwały Walnego Zgromadzenia w sprawie zmian Statutu, nadania i pozbawienia godności członka honorowego oraz rozwiązania Stowarzyszenia wymagają większości 2/3 głosów Stowarzyszenia obecnych na zebraniu, przy obecności, co najmniej połowy liczby członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie i bez względu na ilość obecnych w drugim terminie.
3. Udział w Walnym Zgromadzeniu biorą członkowie zwyczajni z głosem stanowiącym, zaś członkowie wspierający i honorowi z głosem doradczym.
4. Walne Zgromadzenie może być zwyczajne ( zwoływane raz w roku) lub nadzwyczajne, zwołane przez Zarząd na pisemny wniosek, co najmniej 10 członków Stowarzyszenia.
5. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków powinno zostać zwołane w terminie miesięcznym od daty wpływu wniosku do Zarządu. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie obraduje nad sprawami, dla których zostało zwołane.

§ 21
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy:
1. Uchwalanie głównych kierunków działalności Stowarzyszenia,
2. Rozpatrywanie i przyjmowanie sprawozdań władz Stowarzyszenia,
3. Powoływanie i odwoływanie Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
4. Przyjęcie rocznego sprawozdania finansowego Stowarzyszenia,
5. Udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi na wniosek Komisji Rewizyjnej,
6. Uchwalanie zmian w Statucie,
7. Rozpatrywanie wniosków władz Stowarzyszenia oraz wniosków i odwołań poszczególnych członków,
8. Podejmowanie uchwał w sprawie rozporządzania majątkiem Stowarzyszenia,
9. Podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i likwidacji majątku.

§22
O terminie, miejscu i porządku obrad Walnego Zgromadzenia Zarząd powiadamia listownie członków co najmniej 14 dni przed terminem zebrania.

§ 23
Jeśli zawiadomienie o drugim terminie Walnego Zgromadzenia nie stanowi inaczej, odbywa się ono godzinę później w tym samym miejscu.


ZARZĄD

§24
1.Zarząd składa się od 3 do 5 osób, w tym prezesa, zastępcy prezesa, skarbnika, sekretarza i członków.
2. Zarząd Stowarzyszenia działa w oparciu o regulamin zatwierdzony przez Walne Zgromadzenie Członków.

§ 25
Do kompetencji Zarządu należy:
1. Kierowanie bieżącą działalnością Stowarzyszenia i działanie w jego imieniu,
2. Realizowanie uchwał Walnego Zgromadzenia,
3. Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz,
4. Zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia zgodnie z wytycznymi Walnego Zgromadzenia,
5. Planowanie i prowadzenie gospodarki finansowej,
6. Opracowanie programu działalności Stowarzyszenia,
7. Zwoływanie Walnego Zgromadzenia,
8. Podejmowanie uchwał w sprawie przynależności Stowarzyszenia do organizacji krajowych i zagranicznych,
9. Przyjmowanie, skreślanie i wykluczanie członków Stowarzyszenia,
10. Rozpatrywanie sporów powstałych na tle działalności Stowarzyszenia,
11. Ustalanie wysokości składek członkowskich,
12. Powoływanie komisji, zespołów i innych organów oraz określanie ich zadań,
13.  Wnioskowanie o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia.
14. Powoływanie i odwoływanie dyrektora biura posiadającego uprawnienia kierownika zakładu pracy.

§ 26
1. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes (lub z jego upoważnienia wiceprezes) w miarę potrzeby, nie rzadziej niż 4 razy w roku.
2. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego obrad.
3. W posiedzeniach Zarządu mogą brać udział z głosem doradczym przewodniczący Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni członkowie Stowarzyszenia.

§ 27
Prezes Stowarzyszenia przewodniczy pracom Zarządu oraz reprezentuje Zarząd na zewnątrz.

§ 28
1. Oświadczenia woli składają w imieniu Stowarzyszenia łącznie Prezes wraz z innym członkiem Zarządu.
2.Zobowiązania majątkowe zaciągają w imieniu Stowarzyszenia łącznie Prezes i Skarbnik.

KOMISJA REWIZYJNA

§ 29
1. Komisja Rewizyjna jest organem kontroli wewnętrznej Stowarzyszenia.
2. Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków.

§ 30
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:      
1. Kontrolowanie przynajmniej raz w roku całokształtu działalności Stowarzyszenia.
2. Przedkładanie Zarządowi wniosków z przeprowadzonych kontroli oraz żądanie dodatkowych wyjaśnień w przypadkach wątpliwych lub niejasnych.
3. Składanie sprawozdania na Walnym Zgromadzeniu Członków wraz z oceną działalności Stowarzyszenia.                        
4. Wnioskowanie do Zarządu o zwołanie nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków.
5. Wnioskowanie o absolutorium Zarządowi.

§ 31
1. Uchwały Komisji zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności większości członków Komisji.
2. Przewodniczący Komisji może brać udział w posiedzeniu Zarządu z głosem doradczym.


MAJĄTEK STOWARZYSZENIA

§ 32
1. Majątek Stowarzyszenia stanowią ruchomości, nieruchomości i fundusze.
2. Fundusze Stowarzyszenia pochodzą z:
1) składek członkowskich,
2) zbiórek publicznych,
3) dotacji z budżetu państwa, dotacji z władz samorządowych,
4) spadków, darowizn, zapisów,
5) dochodów z nieruchomości i ruchomości będących własnością lub użytkowaniem Stowarzyszenia,
6) wpływów z działalności gospodarczej według zasad określonych w odrębnych przepisach.
3. Dochody z działalności gospodarczej służą realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.
4. Wszelkie środki pieniężne mogą być przechowywane wyłącznie na koncie Stowarzyszenia.

§ 33
Składki członkowskie powinny być wpłacane do końca I kwartału każdego roku. Nowo przyjęci członkowie wpłacają składki w terminie 14 dni od otrzymania powiadomienia o przyjęciu.
§ 34
Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami.

ROZDZIAŁVII.
ZMIANA STATUTU I ROZWIĄZANIE STOWARZYSZENIA

§ 35
Uchwały o zmianie statutu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zgromadzenie większością 2/3 głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.

§ 36
Uchwałę w sprawie rozwiązania się Stowarzyszenia podejmuje Walne Zgromadzenie na wniosek Zarządu większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.

§ 37
W przypadku podjęcia uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia, Walne Zgromadzenie zadecyduje o przeznaczeniu majątku Stowarzyszenia i powoła Komisję Likwidacyjną. Zastrzega się przekazanie majątku na rzecz organizacji charytatywnej non-profit, której cele zbliżone są do celów Stowarzyszenia.

§ 38
Rozwiązanie Stowarzyszenia wymaga wyrejestrowania we właściwym Sądzie.